Digitalni logopedski set predstavlja inovaciju u obradi zvučnog signala koristeći digitalno signalno procesiranje (DSP) koje omogućava brzu i preciznu obradu zvuka gotovo istom kvalitetom i brzinom kako to radi i ljudski mozak. Unatoč visokoj tehnologiji vrlo je jednostavan za rukovanje. U setu je već unaprijed pripremljeno i pohranjeno 55 gotovih programa (aplikacija) koji se jednostavno i brzo mogu aktivirati. Set nije ograničen niti vezan uz neku određenu metodu rehabilitacije i može se koristiti u većini rehabilitacijskih postupaka i uz bilo koju metodu ili način rehabilitacije. Zahvaljujući raznolikim mogućnostima filtriranja i dinamičkom procesiranju zvuka izuzetno je pogodan u rehabilitaciji različitih govornih poremećaja kao i u rehabilitaciji govora i slušanja kod djece s oštećenjem sluha (i kohlearnim implantom).
Naš logopedski set u kompletu sadrži i dodatni kalibrirani mjerni mikrofon (fonometar), mikrofonski kabel i mikrofonski stalak. Mjerni mikrofon daje dodatne mogućnosti u radu s hiperkinetičkim disfonijama, oštećenjima sluha ili Parkinsonovom bolešću (Lee Silverman metoda).
Digitalni logopedski set je kompjuteriziran uređaj, ima dva računalna procesora za obradu zvuka.
Ima 55 memoriranih programa za rad:
– 30 glasovnih optimala,
– 2 skupne optimale (za užu i širu skupinu sigmatizma),
– 2 programa za supstitucije frikativa i afrikata sa T i D,
– 4 programa za rad sa slušnim oštećenjima,
– 4 programa za poboljšanje razumljivosti govora (korisno kod ADHD, ADD, slabe pažnje, koncentracije, hipraktivnosti, teškoća učenja i disleksije), radi na istom principu kao Phonak-ov EDULINK
– 3 programa za stimulacije niskim, visokim i diskontinuiranim frekvencijama,
– 1 program za delay (mucanje, dizartrija, motor. afazija),
– 1 program za mjerenje intenzitetske razine zvuka (fonometar), korisno kod terapije poremećaja glasa i ošt. sluha
– 1 program za generiranje ružičastog šuma, pomaže u dijagnosticiranju psihogene disfonije
– 2 programa sa D – kanalom.
PRIMJENA U DIJAGNOSTICI
Logopedski set koristi se u dijagnostici glasa i govora (mjerenje fundamnetalne frekvencije i glasnoće i spektralnih karakteristika glasova) kod diferencijalne dijagnostike psihogene disfonije i mucanja/brzopletosti (pozitivna reakcija na DAF ukazuje na mucanje, a odsustvo efekta na brzopletost).
PRIMJENA U TERAPIJI
Poremećaji glasa. Set je pogodan za sve vježbe fonacije zbog mogućnosti vizualiziranja pomoću FFT analizatora. FFT prikaz pomaže pri vježbama fonacije (uočava se stabilna/nestabilna fonacija), kod impostiranja glasa (visina glasa), uočava se prisutnost šuma u glasu (disfonije), kao i tremor glasa.
Poremećaji izgovora. Logopedski set ima gotove memorirane optimale glasova pogodne za korekciju dislalije ili dizartrije. Optimale se zasnivaju na diskontinuiranom filtriranju uporabom tercnog filtriranja čiji su parametri usklađeni s međunarodnim standardima i preporukama (ISO R 266, DIN 401 i ANSI S1.6-1976) te u kombinaciji s parametarski equaliserom i dinamičkim procesiranjem.
Optimale se znatno razlikuju od verbotonalnih optimala koje su poznate većini logopeda, zasnivaju se na uporabi tercnih filtara i koriste diskontinuirane pojaseve (Desnica –Žerjavić, 1982, 1987, 1990), ali s dodatnim dinamičkim procesiranjem. Uz optimale glasova može se istovremeno koristiti spektralni prikaz i DAF (Heđever, 1985.; Heđever i Blaži, 1999).
Poremećaji tečnosti. Za mucanje se koristi DAF s vrlo jednostavnim i brzim podešavanjem te u kombinaciji s odgovarajućim frekvencijskim ”sjenčenjem” govora i dinamičkim procesiranjem (Heđever, 1984, 2004; Heđever, Brestovci, Sardelić, 1998). Isti efekt može se koristiti bilo uz koji drugi memorirani program (optimalu) pa je omogućena istovremena paralelna terapija (npr. mucanja u kombinaciji s dislalijom). Osim toga, DAF se može koristiti i kod dizartrije (ili motoričke afazije) za blago smirivanje govorne motorike. Kod mucanja je vrlo korisno rabiti i vizualni prikaz kod vježbi fonacije ili impostiranja glasa.
Oštećenja sluha. Set ima gotove pripremljene aplikacije za vježbe slušanja kod oštećenja sluha. Na raspolaganju su 4 programa koji se standardno koriste u većini slušnih aparata. Prednost ovih programa je u binauralnom slušanju (vrlo rijetko osobe koriste dva slušna aparata), te u dodatnom dinamičkom i frekvencijskom procesiranju zvuka, što omogućava bolju razumljivost.
Kohlearni implant. Kod primjene logopedskog seta u rehabilitaciji djece s kohlearnim implantom važno je napomenuti da se u rehabilitaciji ne smiju koristiti slušalice, već samo zvuk u slobodnom polju. Naime, stavljanje slušalica na glavu i njihovo elektromagnetsko polje koje proizvode, moglo bi uzrokovati smetnje ili oštetiti elektronski sklop implanta koji se nalazi u neposrednoj blizini uha. Stoga se, prema potrebi, uz set isporučuje komlet zvučnika koji se priključuju na set umjesto slušalica i
kako bi se zvuk emitirao u slobodnom prostoru. Upravo je kod kohlearnih implanata važno dodatno dinamičko i frekvencijsko procesiranje zvuka koje omogućava logopedski set. Naime, kod kohlearnog implanta nije više problem u pojačanju glasnoće (kao kod klasičnih slušnih aparata), već je važno cjelokupni dinamički raspon intenziteta zvukova svesti u suženo područje u kojem impalnt može registrirati zvuk. Stoga se upravo ovdje, pomoću dinamičkog equalisera, kompresora i limitera, intenzitetski raspon prirodnog zvuka sužava u odgovarajuće područje.
Razvojni jezični poremećaji, poremećaji čitanja, ADHD. Svaka promjena ili modifikacija u slušanju vlastitog govora dovodi do pojačane pažnje i usmjerenosti na vlastiti govor. Usmjerenost pažnje pak dovodi i do promjena u načinu govora. Primjer za to je DAF efekt koji preko slušne povratne sprege utječe na sam govor. U nekim je slučajevima poželjno usmjeriti pažnju govornika na vlastiti govor (greške u govoru), osobito ako je slušanje ”površno”. To je slučaj kod poremećaja središnjeg slušnog procesiranja koji može biti povezan s teškoćama čitanja (disleksija), s jezičnim teškoćama, te kod djece s ADHD.
Ovaj logopedski set nudi nekoliko programa za optimalnu razumljivost govora koji bi mogli pomoći u poboljšanju kontrole govora ili čitanja.
Grupni rad, ritmičke i glazbene vježbe. Logopedski set omogućava vrlo jednostavno priključivanje bilo kojeg dodatnog izvora zvuka (npr. kazetofona ili CD-playera), te reprodukciju zvuka na 4 do 12 pari slušalica ili preko zvučnika. Slušalice mogu biti klasične – žičane (povezane kabelom s aparatom) ili bežične (dosega do 30 metara u prostoriji).
Bežične slušalice osobito su pogodne za grupni rad s djecom u prostoru kao što su ritmičke i glazbene vježbe. Osim slušalica, na logopedski set se može priključiti i bilo koje ozvučenje u prostoru (zvučnici).
Poremećaji slušnog procesiranja. Logopedski set nudi četiri programa za optimalnu razumljivost govora koji bi mogli pomoći u poboljšanju razumljivosti govora kod poremećaja slušnog procesiranja (auditory processing disorders). Poremećaji (središnjeg) slušnog procesiranja (PSP) su smetnje u primanju i obradi verbalnih informacija koje rezultiraju permanentnom kognitivnom disfunkcijom tijekom razvojnog perioda usvajanja jezika. Djeca s poremećajem slušnog procesiranja mogu pored toga imati i razne prateće teškoće u slušanju. Na primjer, teško razumiju govor kada su u bučnoj okolini, imaju teškoća sa slijeđenjem uputa te razlikovanjem sličnih glasova. Takva djeca u školi mogu imati teškoće u čitanju i razumijevanju informacija koje se u nastavi prezentiraju verbalno. Stoga logopedski set može biti koristan i kod ove populacije.
Uporabom logopedskog seta vrši se višestruka digitalna obrada zvučnog signala koja se do sada u logopediji nije upotrebljavala u sličnim uređajima, najčešće zbog toga što većina starijih uređaja koristi analognu tehnologiju kojom nije moguće istovremeno koristiti višestruku modifikaciju zvuka i to s velikom preciznošću i uvijek na točno određen način. Uz sve to, važno je da korisnik može rukovati uređajem jednostavno, brzo i pouzdano. Logopedski set predstavlja inovaciju o obradi zvučnog signala iz nekoliko razloga:
1) koristi diskontinuirane perceptivne optimale koje se postižu istovremenom kombinacijom 31-kanalnog tercnog grafičkog equalisera i 5-kanalnog parametarskog equalisera;
2) dodatna frekvencijsko-intenzitetska obrada pomoću dinamičkog equalisera;
3) akustička obrada govornog signala istovremeno se odvija na četiri razine:
a) eliminacija dijela govornog spektra u kojem je prisutna greška,
b) isticanje dijela spektra koji nedostaje u govoru ili slušanju,
c) linearno propuštanje dijelova spektra koji se nalaze izvan područja korekcije,
d) dodavanje DAF efekta bilo uz koju kombinaciju.
4) dinamičko procesiranje zvuka (automatska uporaba limitera, kompresora ili ekspandera;
5) polisenzorička stimulacija (auditivna, vizualna i vibrotaktilna).
U konfiguraciji ovog seta predviđena je i mogućnost dodavanja dodatnih uređaja za reprodukciju ili snimanje zvuka. Na logopedski set može se priključiti bilo koji uređaj za reprodukciju zvuka (kazetofon, magnetofon, diktafon, gramofon, CD-player, MINI-DISK player/recorder). Zvuk se može reproducirati preko većeg broja slušalica (žičanih ili bežičnih), te preko zvučnika.
Reproducirani zvuk može također biti procesiran ili se može reproducirati bez posebne akustičke obrade. Time se omogućava uvođenje dodatnog zvučnog signala u terapiju kao npr. dodavanje glazbe, slušanje priča, pjesama itd.
Uporabom dodatnog zvučnog stimulus, terapija postaje interesantnija (osobito za djecu) i omogućava veću kreativnost terapeuta.
Također treba napomenuti da je, prilikom podešavanja logopedskog seta, izvršena i korekcija intenziteta i njegovo trajno memoriranje za svaki program. Ovo setiranje je izvršeno sukladno “filtru uha” (izofonska krivulja tip – A) kako bi se dobila ista razina intenziteta, bez obzira na spektralne karakteristike dotičnog programa. Time je postignuta jednaka fiziološka razina intenziteta za sve memorirane programe. Zahvaljujući ovom dodatnom setiranju, logoped ne mora stalno provjeravati razinu intenziteta na slušalicama jer će ona biti na svim programima uvijek podjednaka i usklađena s fiziološkim karakteristikama slušanja (izofonska korekcija). Intenzitet se, po potrebi, može odvojeno podešavati i memorirati za lijevi i desni kanal i za svaku osobu.
Već je u tehničkim karakteristikama uređaja bilo spomenuto da je cijela aparatura napravljena u stereo tehnici. To znači da se, potpuno neovisno i različito, mogu kreirati spektralne karakteristike za lijevi i desni kanal. Opcija DAF efekta može se u svakom trenutku aktivirati ili isključiti bilo uz koji program, kao što se parametri kašnjenja signala također mogu i memorirati bilo uz koju programiranu krivulju. Zahvaljujući velikim mogućnostima setup-a, DAF-efekt se može generirati kao mono ili stereo
signal uz istovremeno korištenje bilo kojeg drugog procesiranja zvuka.
Vibrofon je logopedski aparat za korekciju artikulacijskih poremećaja. Izvrsnih je tehničkih mogućnosti i izdržljivost, anatomskog oblika, izvrsnog dizajna, male težine i lakog rukovanja. Prilagođen je prvenstveno za rad s djecom.
Primjena VIBROFONA može biti vezana uz skoro sve govorne poremećaje. Praksa je pokazala izvanredne rezultate kod poremećaja glasa R, kao i kod poremećaja glasova S,Z,C,Š i Ž. Nadalje, može se korstiti za masažu mekog nepca i logomotorike općenito kod pacijenata s afazijom i rinolalijom. Isto tako može se primjenjivati za izazivanje vibracija s vanjske strane larinksa kod poremećaja zvučnosti glasova.Optimalan rezultat postiže se uz primjenu Digitalnog logopedskog seta i VIBROFONA.